Zařizování dětského pokoje

·         Volte přírodní materiály.
Pokud se chystáte zařizovat dětský pokoj, ať pro novorozence či dítě předškolního i školního věku, určitě je vhodné vybírat nábytek a vybavení nejlépe z přírodních materiálů, s co nejmenším podílem chemických a syntetických látek. Děti jsou oproti dospělým více náchylné k nemocem a různým alergickým reakcím. Zejména ty v útlém věku do cca 5 let rády všechno zkoumají i olizují. Proto je dobré volit jak dřevěný nábytek, ideálně z masivu, tak zároveň upřednostnit nátěry i malby s označením jako ekologicky šetrné. Obezřetní buďte i při výběru bytových textilií, kde se snažte vyvarovat syntetickým příměsím jako je nylon, polyester, akryl, acetát, PVC a formaldehyd.

pokoj pro děti

·         Rozdělte pokoj do bezpečných funkčních zón
Při výbavě dětského pokoje pamatujte na vymezení do několika zón. Pokoj by měl mít ideálně tři hlavní části – na hraní, na spaní a na učení. Z hlediska bezpečnosti pak nedávejte postel, křesla, gauče apod. pod okno, zpřístupnili byste jej tak dětem a mohl by jim hrozit pád z okna. Pozor dejte také na ostré rohy a hrany nábytku. Volte kvalitně zpracovaný a začištěný nábytek, aby se o něj děti nezranily.

·         Do školního věku slouží pokoj hlavně na hraní
Než začne dítě chodit do školy, je dobré v jeho pokoji omezit množství nábytku, aby mělo více prostoru na hraní. Do předškolního věku dítě nepotřebuje velký stůl ani ortopedickou židli, ty můžete pořídit až se začátkem školní docházky. Stejně tak skříňku na učení a další nábytek. Malým dětem proto nechte co nejvíce nezastavěného prostoru. Ideální je volit vestavné skříně na oblečení a na hračky úložné boxy na kolečkách, které dítě snadno obslouží samo.

dítě

·         Výběr matrace bychom rozhodně neměli podceňovat
Kvalita spánku je u dětí zásadní. Tělo neustále roste a vyvíjí se, proto bychom měli vybírat matraci, která se přizpůsobí dětské páteři a zajistí tak její zdravý vývoj. Rozhodně bych nedoporučoval vysoké matrace z visko pěny, na níž dochází k „uzavření“ těla a omezení přirozeného pohybu na lůžku. Dejte přednost přírodním materiálům, které jsou pro dětské tělo nejvhodnější a nejpřirozenější. Jejich další výhodou je i velká odolnost, takže ji děti jen tak nezničí.

·         Zapomeňte na koberce
Drží se v nich prach a roztoči. Vybírejte takové podlahy, které se snadno udržují v čistotě. Ideální je dřevěná, nebo vinylová podlaha. Tyto povrchy jsou nejen příjemné, ale také se snadno udržují.

Summary
Zařizování dětského pokoje
Share