Proč najdeme bazénová čerpadla prakticky u každého bazénu

Počet profesionálních i soukromých bazénů stále roste. Vzhledem ke stále se zvyšujícím letním teplotám je to samozřejmě pochopitelné, avšak jen málokdo si uvědomuje, že k němu patří i jiné náklady, než jen na stavbu a na vodu. Jednou z věcí, které budeme potřebovat, pokud chceme vodu udržet čistou po celou sezónu, jsou bazénová čerpadla. Jak již název napovídá, tato čerpají vodu z bazénu a odvádí ji obvykle do filtračních zařízení, kde se zbaví nečistot a následně je puštěna zpět do bazénu.

klasické bazénové čerpadlo

Tato mohou být ponorná nebo vnější. Obojí má své výhody i nevýhody, ovšem na veřejných koupalištích najdeme bez výjimky ta vnější. Je to proto, že se o ně lidé nemohou zranit a také je ať už záměrně či nechtěně poškodit. U soukromých pak záleží na preferencích majitele. Avšak ať už máme jakýkoliv typ, pro nejlepší výsledky musí být zapnuté po celou sezónu. A co to udělá s účtem za elektřinu je poměrně jasné, zvláště pokud se jedná o silný, výkonný typ, který je potřeba pro bazény s větším objemem.

Je tedy pochopitelné, že se někteří lidé ptají, zda je skutečně nezbytné. Koneckonců nečistoty můžeme vybírat i klasickou síťkou s drobnými oky, která je levnější a její provoz je zcela zdarma. Mnohdy nám ani tak nezbude nic jiného, než ji použít, a to i v případě, že mám čerpadlo zapnuté. Není tedy zbytečné?

čistou vodu bez čerpadla neudržíme

Není. Jistě, příliš si neporadí s velkými nečistotami. Avšak jeho úkolem je zbavovat vodu především drobných nečistot, které síťkou jednoduše proklouznou. Mnohdy nejsou ani pouhým okem viditelné, avšak kvalitní filtr je zachytí a zabrání jim, aby se rozmnožily. Hodí se však také při vypouštění bazénu. V takovémto případě jej vytáhneme z filtračního zařízení a namísto toho dáme hadici do odpadu či jen do trávy. Snadno se tak zbavíme prakticky veškeré vody, což nám následně usnadní čištění.

Jedná se tedy o velmi užitečné zařízení, které rozhodně není dobré podceňovat. Investice do něj není v žádném případě marná.