Vybrat si pronájem nebo vlastní bydlení?

Nad tím, jestli si koupit vlastní bydlení nebo si najít podnájem byste měli přemýšlet už na začátku dospělosti a ujasnit si tuto otázku nejpozději v den, kdy se budete stěhovat od rodičů. Podnájem si v podstatě budete moci najít vždycky, možností je hodně i v menších městech a čím dál tím častěji i v malých obcích. Pokud se ale rozhodnete pro vlastní byt, budete s největší pravděpodobností potřebovat půjčku, se kterou se budete dle ceny obydlí a vašeho výdělku potýkat minimálně alespoň dalších patnáct dvacet let. Samozřejmě, že v případě rychlého pracovního postupu budete moci splatit půjčku dříve.
bytový komplex

Většina Čechů je přesvědčena o tom, že mít vlastní dům, potažmo byt, je mnohem lepší než žít v podnájmu. Samozřejmě, v podstatě máte své jisté, hlavně tedy po zaplacení půjčky, ale má to i svá úskalí. Když pomineme výše zmiňovanou nutnost vytvořit si u banky dluh, je tu ještě nutnost platit daně, které nejsou zrovna malé a nutnost se postarat o všechny opravy. Navíc speciálně majitelé bytů ve většině případů patří do družstva, vůči kterému mají také své povinnosti.
plot před bytovkou


Nejistota podnájemníka


Když jste v pronájmu, prakticky se nemusíte o nic starat. Nemusíte cpát peníze do oprav ani platit různé speciální daně. Na první pohled to vypadá jako pohodový život, ale zdání klame. Jakožto podnájemce nemáte prakticky nikdy jisté dlouhodobé bydlení, jelikož může být vaše smlouva kdykoliv ukončena. Samozřejmě, že existuje výpovědní lhůta, ale pokud se majitel rozhodne, máte jen pár měsíců na to byt vyklidit. Ani co se týče ceny, není podnájem ve většině případů kdovíjak výhodný. Většina majitelů je sice zadlužena, a tudíž platí měsíčně obvykle více než podnájemník, ale po splacení všech nezbytností je bydlení ve vlastním finančně daleko méně náročné než v podnájmu. A to se hodí hlavně v důchodovém věku, kdy peněz nemá nikdo příliš nazbyt.