Dřevěná pergola je skvělý doplněk

V dřívějších dobách se na i menších zahrádkách stavěly pergoly. V podstatě snad ani neměly žádný extra význam, než že sloužily jako pevná konstrukce pro popínavé květiny, kdy často takto kralovaly růže všech barev. V dnešní době se účel postavených pergol rozšířil.

dobré vinařství

Dřevěná pergola je skvělý doplněk

Majitelé rodinných domů a zahrádek, určitě uvítají možnost si vybudovat svoje zátiší, které jim poskytne zázemí pro dokonalý odpočinek. Ve většině případů se volí z materiálu, který je příjemný a také ladí s okolními stavbami nebo doplňky.

před domem

Pergoly se staly součástí relaxačního odpočinku v přírodě na čerstvém vzduchu. Poskytují nejen zázemí na kávu s výborným zákuskem, ale také úkryt před deštěm, prudkým sluncem nebo večerní rosou. Díky možnostem dnešní doby se dají dokonce zakrýt, takže ani vítr nepřekazí například setkání s přáteli u grilování.

Než začneme stavět

Určitě je dobré si rozmyslet, kde ji postavíme, které zákoutí bude pro nás to nejpříjemnější a také, zdali ji napojíme k domu nebo ji postavíme samostatně, třeba v zahradě u živého plotu. Někdy je lepší si nechat poradit od odborníků, kteří se stavbou pergol, teras a zahradních domků zabývají. Naše představa nemusí být ve výsledku slazená s rozmístěním na pozemku.
V dnešní době se mnohé změnilo, ale rčení dvakrát měř a jednou řež, zůstalo nadále stejné. Nejlepší bude si připravit malý plánek a postupně přemýšlet, jak naše relaxační zázemí vylepšit.

  1. Materiál.Dřevěná pergola bude lepší, než hliníková – pokud máme skoro vše ze dřeva, tak určitě ano.
  2. Zastřešení můžeme zvolit moderní z polykarbonátu, luxusního bezpečnostního skla, PVC, asfaltové šindele, betonové šindele, anebo vybereme z jiné možnosti.
  3. Konstrukce bude pevná nebo ji chceme elektrickou – dnešní možnosti meze nekladou, takže je možné elektricky ovládat i boční zakrytí.
  4. Velikost. Jak velkou ji budeme chtít, to je moc důležitý krok. Musíme si uvědomit, za jakým účelem ji vlastně pořizujeme.
  5. Popřemýšlíme o kotvení do domu, pokud ji chceme mít součástí nemovitosti, o nátěru nebo klempířských prvcích.
  6. Výzdoba. Samozřejmě ženy pak mohou přemýšlet o květinové výzdobě, protože rozkvetlá pergola je moc krásná. Zde je jen třeba se ujistit, aby konstrukce takové pergoly byla dostatečně silná a unesla tíhu popínavých květin. Velmi krásné jsou růže, plamének, vistárie nebo zimolez.

zimní zahrada

Ať již zvolíme jakoukoliv pergolu, vybavíme si ji podle svých představ, správným zahradním nábytkem, květinami a dekorací, včetně grilu, bude to naše oáza odpočinku. Při správné volbě materiálu a provedení, nám rozhodně nebude vadit žádné počasí, abychom si vychutnali gurmánskou specialitu nebo výborný drink.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup