Nakupování je vášeň


Ať se nám to líbí, nebo ne, člověk je tvor konzumní. I ta nejskromnější lidská bytost se neobejde bez potravy, a pokud si ji nevypěstuje na svém vlastním záhumenku, a není tudíž na okolním světě naprosto nezávislá, musí někdy vkročit do obchodu, nebo si potraviny alespoň objednat přes Internet.
nakupování žen.jpg
Nakupování se v žebříčku oblíbenosti ženské populace nachází na předních pozicích. Předčí jej pouze požitek ze sexu a z vynikajícího pokrmu. O čestné třetí místo se dělí s tvořivými zálibami podle toho, jak je která žena nastavena. Ženy a dívky nejraději putují napříč obchodními centry, nebo korzují poloprázdnými ulicemi mezi skromnými obchůdky, kde je naopak nebývalý klid.

Nakupování je vášeň, která se ovšem netýká výhradně žen. I muži nakupují velice rádi, ale nikoliv v kamenných obchodech. Někteří stráví i několik hodin v prostředí webových vyhledávačů, aby sáhli podle vlastních představ tam, odkud k nim doputuje vysněný předmět zájmu.
nákupní košíky.jpg


Internetové obchody


S rozvojem internetového obchodování lidé vešli do jiného životního stylu. Nákupy v e-shopech spoří čas, jsou pohodlnější, není nutné trmácet se po městě. Jestliže se celá problematika posune správným směrem, lze považovat tento způsob konzumace za přínosný. Že se lidé díky Internetu více odcizili? Ale kdepak. Internet je pouze prostředek, technologické řešení, způsob, jak s ušetřeným časem naložit efektivně, to znamená, netrávit na sociálních sítích celé dny, ale nakoupit v e-shopu a ve zbytku času se věnovat svým zálibám. Na sociálních sítích a obecně na využívání Internetu může vzniknout až drogová závislost, ta vás ovšem může pohltit prakticky s čímkoliv, od workoholismu až po závislost na televizní obrazovce.
jablka v obchodě.jpg


Socialistická závislost


Zajímavé srovnání nabízí současnost s dobou dávno minulou, řekněme před třiceti lety. Tehdy se nenakupovalo, ale shánělo. Shánění se stalo životním stylem, cílem, lidé mu obětovali většinu volného času a dokonce se stala tato činnost námětem na filmové zpracování, které lze shlédnout v povedeném snímku „Pátek není svátek“.

Někdo tomu mohl říkat závislost, někdo nutnost. Vzájemně se tyto dva prvky prolínaly, co bylo horší, těžko říci. Každopádně bylo obtížné sehnat náhradní díly do automobilů Škoda, na jízdní kola Favorit jste museli dát úplatek a ještě čekat v pořadníku, absurdním se mohl jevit nedostatek základní hygienické potřeby – toaletního papíru.