Mnohostranné použití kurkumy

Co je kurkuma

Kurkumovník dlouhý je vytrvalá bylina, jejichž největší rozšíření je v Indii, na Srí Lance, v Číně, Indonésii, na Jamajce a v Peru. Cenná část rostliny je zdužnatělý kořenový oddenek, který se suší a drtí na jemný prášek. Z kurkumy se dělají také velice žádané éterické oleje.

Využití

• koření

• přírodní lék

• barvivo

• surovina pro přírodní kosmetiku

Kurkuma je neodmyslitelnou součástí indické kuchyně. Je jednou ze složek kari koření. Má jemnou, mírně nahořklou chuť a typickou žlutou barvu. Není to moc výrazné koření, není příliš pálivé a dává vyniknout chuti potravin.

V léčitelství je používaná jako stimulant pro regeneraci organismu, podporuje imunitu a údajně i prodlužuje život. Má také velice příznivý účinek na zažívání a na vstřebávání živin. Lze ji použít jako první pomoc při řezném poranění, protože má svíravý účinek a omezí tím krvácení. Zlepšuje hojení ran a regeneraci nových buněk. Po ošetření ran kurkumou se výrazně sníží viditelnost jizev. Má pozitivní vliv na činnost srdce, čistí játra a pomáhá při boji s depresemi. Tlumí také bolest, pomáhá s ženskými zdravotními problémy, ničí bakterie, snižuje cholesterol a podporuje mozkovou činnost.

kurkuma prášek

Kurkuma má blahodárné účinky na vzhled kůže a její kvalitu. Proto je součástí různých pleťových masek a výživných krémů a sér. Éterické oleje jsou velice účinné, protože jsou v nich koncentrované silné účinné složky. Oleje jsou protivirové, protibakteriální, zamezí tvorbě plísní a ničí i parazity.

kurkuma drink

O kurkumě bylo napsáno mnoho knih, je součástí neuvěřitelného množství receptů, protože její mírně pepřovitá a hořčičná chuť lidem chutná a také pokrmy obarví. Tato schopnost barvení je v potravinářském průmyslu hodně využívaná.

Kurkumu v BIO kvalitě si můžete zkusit nejen jako koření, ale i jako přípravek pro přípravu povzbuzujícího nápoje nebo snídaňovou směs či kurkumu v tabletách.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup