Na co si dát pozor v lese

Pokud se vydáte na procházku lesem, mějte se na pozoru a berte v potaz, že tam nejste sami. Cestou můžete potkat jeleny, divočáky či jinou zvěř. Rozhodně nedělejte velký hluk. Zvířata mají radši svůj klid, a ne to, aby je někdo plašil třeba od jídla.
daněk evropský
1.       JELENI V ŘÍJI
Samci jelena jsou během říje charakterističtí svým hlasitým troubením, při kterém se snaží upoutat pozornost samic. Tento jev můžeme nejčastěji zaslechnout při svítání nebo naopak při soumraku, kdy jsou samci nejaktivnější. Samotné troubení ale používají i při soubojích mezi sebou. Pokud si však chcete udělat v období říje procházku do lesa, dbejte větší pozornosti a vyvarujte se případů, kdy je lepší zůstat doma.
Zajímavost:
U samic březost trvá 240–262 dnů. Rodí jedno, vzácně až dvě mláďata vážící přibližně 15 kg, která jsou několik prvních dnů po narození skrytá v travnatém porostu.
Rozhodně nechoďte do lesa pokud:
·         Máte menstruaci
·         Pokud jste těhotné
·         Máte ovulaci
Jelikož jeleni vycítí ovulaci svých samic, dokáží to vycítit i z vás samotných. Pokud se s jelenem střetnete rozhodně se nehýbejte a nepropadejte panice. Jestliže nechcete nic riskovat, tak do lesa jděte buďto až po období říje, nebo až vám ustanou vaše dny.
divoká prasátka
2.       DIVOČÁCI
Když se potkáte s divočákem, nepanikařte. Pokud mu nic neuděláte nebo jej nevylekáte, tak jen tak nezaútočí.  Při setkání s ním naopak vydávejte hlasité zvuky, tím ho zastrašíte a on odejde. Pokud však ale půjde o bachyni, tak se před ní mějte na pozoru a co nejrychleji se vzdalte nebo vylezte někam kam se nedostane. Ta chrání své mladé a je schopna kdykoliv zaútočit. Když mladého divočáka uvidíte nebo potkáte, jděte od něho pryč. Divočáci jsou spíše noční tvorové, proto se vyvarujte procházek po lese v noci.
TYP: V lese rozhodně nepouštějte volně vašeho domácího mazlíčka. Zvěři vadí i několik dní stará pachová stopa psa. Tento stres pro ni může znamenat i smrtelné nebezpečí. Hlavně v době kladení mláďat a v zimě.
 oranžový had
 
3.       HADI
Zmije obecná patří mezi kriticky ohrožené druhy a vyskytuje se zřídka. Její uštknutí vás však nezabije. Buďto je úplně bez jedu, nebo ho obsahuje 5–10 miligramů. V případě uštknutí hlavně jed nevysávejte ústy a nevymačkávejte z místa poranění. Hadům vadí hluk, proto když se s ním setkáte začněte třeba dupat nohama a to pořádně.