Do prodejen se sýrem, u nás se jmenuje cheesy market, chodím převážně, když má nějaký mužský člen příbuzenstva narozeniny. Případně chystám hezký večer s partnerem. Při sklence vína a obloženém talíři. Výběr sýrů tam bývá opravdu velký, s různými příchutěmi, z různých druhů mléka. Často si zde můžete vybrat i vhodné víno a další pochutiny, jako jsou olivy, papričky a podobně. Je to pastva pro oči, v běžném supermarketu takto rozhodně nenakoupíte a hlavně nemůžete ochutnat, což je hlavní výhodou takovýchto krámků.
Nepatříme zrovna k velmoci, co se výroby sýrů týče. Kam se hrabeme na Francii nebo Itálii. Návštěva těchto zemí pro mě vždy znamená velký sýrový nákup. Často také poměrně smradlavý. Ale máme u nás také výborné sýry, kterými se můžeme pochlubit. Taková niva nebo olomoucké syrečky, případně balkánský sýr. Ne každý má všechny druhy rád a ne z každého typu mléka.
Sýry se dají dělit podle několika způsobů. Vyrábí se z kravského, kozího nebo ovčího mléka. Hlavně ty z kozího mléka ne každému chutnají, protože mívají specifickou vůni i chuť.
Dělení sýrů podle tvrdosti
· Čerstvé sýry
Jsou podobné tvarohu a obvykle se natírají na pečivo nebo používají do různých pomazánek. Z českých druhů je asi nejznámější Lučina.
· Plísňové sýry
S bílou plísní na povrchu nebo modrou plísní uvnitř. Typickým českým zástupcem je Hermelín a Niva. Právě Francie je jimi proslulá.
· Měkké sýry
Sýry s krátkou dobou zrání, smetanové. Řadí se k nim třeba slovenská bryndza.
· Polotvrdé sýry
S delší dobou zrání, dostaneme je nakrájené na plátky, dají se i celkem dobře strouhat. Českým typickým zástupcem je Eidam. Mohou se různě dochucovat bylinkami, kořením a podobně.
· Tvrdé sýry
S dlouhou dobou zrání a vysokým obsahem tuku, dají se velmi dobře strouhat. Spadá sem například parmezán.
· Tavené sýry
Platí za sýry s nejhorší kvalitou, mají dlouhou trvanlivost a dobře se roztírají.