Složitější pravopisné jevy u sloves

Většina z nás již zvládá obyčejné pravopisné jevy, kterými jsou vyjmenovaná slova, vzory u přídavných jmen, shoda podmětu s přísudkem, apod. Avšak pořád se v češtině objevuje spousta nových pravopisných pravidel a některá se v průběhu let mění, což není pro spoustu lidí vůbec nic příjemného. Vznikají poté akorát zmatky a dohady o tom, jak je daná varianta slova napsaná správně a jak ne. A není přeci vůbec příjemné, když se hádáme se svým kamarádem či členem rodiny o něčem takovém.

značky před obličejem

Jak jsem již řekl, tak se pravidla v průběhu let měnila, a proto se v nich již dnes vyzná jen málokdo a často i na internetu uvidíme chybně napsané slovo a již z tohoto důvodu toto slovo později napíšeme chybně i my. Jediná stránka, na které si můžeme být úplně jistí, že najdeme ta správná pravidla, je stránka Ústavy pro jazyk český, ale přeci je mnohem lepší mít všechna pravidla nastudovaná a zvládat psát pravopisně správně i bez toho, abychom si museli hledat pomůcky na internetu. Z tohoto důvodu se zde podíváme na složitější případy shody podmětu s přísudkem, jelikož tento jev může být často velmi nejasný a dělat velké problémy.

Úplně základní pravidla o psaní i/y u sloves určitě každý zná, my se tady podíváme na mnohem složitější případy, které mohou dělat spoustě lidem problém. Pouze připomenu, že v přítomném čase se píše vždy měkké i!
U několikanásobného podmětu, kdy podmět stojí ve větě dříve než přísudek, se vždy musíme řídit rodem, který má vyšší postavení.
Pokud podmět obsahuje rod mužský životný – i.
Pokud podmět neobsahuje rod mužský životný, ale nachází se v něm rod mužský neživotný nebo rod ženský – y.
kniha s brýlemi
Pokud jsou všechna slova v podmětu středního rodu a množného čísla – a.
Pokud se v podmětu nachází slova pouze rodu středního, ale alespoň jedno slovo je v jednotném čísle – y.
Poté je tu však ještě druhá možnost, kdy se větě první nachází sloveso a až poté podmět. V tomto případě se lze řídit podle pravidel, která jsme si uvedli nahoře, ale k tomu ještě můžeme koncovku psát podle prvního slova v několikanásobném podmětu.
Příklad: Na zahradě si hráli/a děvčata i chlapci.