Bankovní versus nebankovní hypotéka

Hypotéka neboli hypoteční úvěr je velmi často vyhledávaným produktem. Zájem o hypotéku je především ze strany mladší generace. Hypotéka je zejména možností, jak reálně financovat a pořídit si bydlení. Nicméně na trhu je značná konkurence i mezi institucemi, že pro mnohé může být složité se ve všem správně vyznat. Jak to tedy je s hypotékou? Která je výhodná pro vás a proč?

Nejen velké banky nabízejí možnost hypotečního úvěru. Poslední roky se rozrůstají i nabídky hypoték prostřednictvím nebankovních subjektů. Je zapotřebí mít na paměti, že správná volba je nejdůležitější. Výběrem adekvátní hypotéky lze ušetřit tak až i desítky tisíc korun!
dům na klíč
Nebankovní hypotéka

Tak především se jedná o poskytnutí hypotečního úvěru nebankovní společností. Nebankovní hypoteční úvěry jsou přeci jen do jisté míry odlišné od těch bankovních Jsou svým způsobem specifické v tom, že postačí jen ručit nemovitostí.

Tento typ úvěru funguje na bázi, že pokud chcete získat hypotéku, musíte dát do zástavy nemovitost, ať už je to dům, chalupa, pozemek apod. Poté obdržíte hypoteční úvěr, který tak využijete na bydlení, ale lze ho využít na cokoliv. Záleží jen na vás. Příznivé je, že získat nebankovní úvěr může ten, kdo zkrátka nesplňuje podmínky pro získání bankovní hypotéky. Nebankovní hypotéky v České republice nabízí hned několik společností, které se zároveň i podstatně liší, jako je například výše úvěru, úroková sazba či ostatní poplatky.
stavba z desek
Bankovní hypotéka

Tento druh hypotečního úvěru je určen striktně pouze na financování vašeho bydlení, tj. pořízení bytu nebo domu, stavbu rodinného domu či rekonstrukci vašeho starého domu. Jedná se sice o výhodnější hypoteční úvěr, nicméně pro získání je zapotřebí splňovat hned několik podmínek. Ne každý na tyto požadavky dosahuje a může tak získat bankovní hypotéku. Každý žadatel musí doložit pravidelný příjem, doklad o tom, že nemá žádnou exekuci, ani není v registru dlužníků apod.

Mějte na paměti, že však i jednotlivé banky se liší v rámci nabídky hypotečního úvěru. Je opravdu zásadní vše předem podrobně porovnat, zjistit, maximálně se informovat a získat veškeré potřebné údaje. I u bankovních institucí jsou znatelné rozdíly a i zde můžete adekvátní volbou ušetřit peníze.